Ana Sayfa
 Teşkilat
 İl Genel Meclisi
 Stratejik Plan
 Yatırım Programı
 Faaliyet Raporları
 Sivas 2023
 Performans Programı
 KÖYDES
 İnsan Hakları
 İhaleler
 Doğrudan Temin Duyuru
 Haberler
 Bilgi Edinme
 Kurumsal Mali Durum
 Bütçe
 Sıcak Çermik
 Etik Kurulu
 Ruhsat Hizmetleri
 Yapı Ruhsatı Hizmetleri
 İmar Hizmetleri
 İç Denetim
 Linkler
 Maaş Bilgi Sistemi
 İş Sağlığı ve Güvenliği
 webmailsitede Web'de

 

  


Personelimize KKKA Hastalığı Anlatıldı


 

Sivas İl Özel İdaresi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde faaliyet gösteren İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi, yaz aylarının gelmesi ile birlikte riskli gurupta yer alan ve sürekli arazide görev yapan personellerimizin bilinçlenmesine yönelik kene vakaları ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) ile ilgili program düzenledi.

İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi koordinesinde gerçekleştirilen programda, işyeri hekimimiz ve aynı zamanda da Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı olan Erol Berkbayrak, kurumumuz personeline Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı hakkında bilgi verdi. İdaremiz personelinin yoğun ilgi gösterdiği eğitim seminerinde Berkbayrak, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının belirtileri, istatistiki verileri ve korunma yolları hakkında bilgiler verdi.

İl Genel Meclisi Toplantı Salonu'nda düzenlenen eğitim semineri, doğru kene çıkarma yöntemini gösteren video gösterimi ile başladı. Hastalığın bulaşma nedenleri ve ilk müdahalenin öneminin anlatıldığı sunumda, kırsalda görev yapan personelin bilinçlenmesi ve tedavi yöntemleri konusu ele alındı.

Berkbayrak, arazide çalışan personellerin mümkünse çizme ve açık renkli kıyafet giymeleri veya paçalarını çoraplarının içlerine vermeleri hususunda uyarılarda bulunarak personelin temkinli olması gerektiğini belirtti. Berkbayrak kenenin vücuda tutunması durumunda kişinin eldiven veya kene kartı yardımı ile en kısa sürede kenenin vücuttan çıkartılması ve en yakın sağlık kuruluşunda gereken tüm tahlillerin yapılarak birkaç gün kendini gözlemlemesi gerektiğini söyledi.

Yaklaşık bir saat süren eğitim programının ardından, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı işyeri hekimimiz Erol Berkbayrak katılımcılardan gelen soruları cevaplayarak semineri tamamladı.


Sayfa Başı