Ana Sayfa
 Teşkilat
 İl Genel Meclisi
 Stratejik Plan
 Yatırım Programı
 Faaliyet Raporları
 Sivas 2023
 Performans Programı
 KÖYDES
 İnsan Hakları
 İhaleler
 Doğrudan Temin Duyuru
 Haberler
 Bilgi Edinme
 Kurumsal Mali Durum
 Bütçe
 Sıcak Çermik
 Etik Kurulu
 Ruhsat Hizmetleri
 Yapı Ruhsatı Hizmetleri
 İmar Hizmetleri
 İç Denetim
 Linkler
 Maaş Bilgi Sistemi
 İş Sağlığı ve Güvenliği
 webmailsitede Web'de

 

  


Gayretli Olmalısınız ve Milli Şuuru Özümsemelisiniz
Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz Mehmet Kaya, bilgi ve tecrübelerini öğrencilerle paylaştı.  

Sivas İmam-Hatipliler Derneği Öncü Gençlik Komisyonu tarafından hayata geçirilen ‘Öncü Gençlik Şehrin Öncüleriyle Buluşuyor’ adlı programın bu ayki konuğu Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekterimiz Mehmet Nebi Kaya oldu.Sivas Merkez Anadolu İmam-Hatip Lisesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını yapan okul müdürü Hacı Ömer Özdemir, “3 yıldır ilimizin öncülerini, okulumuza davet ederek öğrencilerimizle buluşturuyoruz. Bu çerçevede, Sivas Vali Yardımcısı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya tecrübelerini ve deneyimlerini öğrencilerle paylaşmak için okulumuza teşrif buyurdular. Sayın genel sekreterimiz de öğrencilerimizle aynı sıralarda eğitim almış ve mezun olmuş birisi. Şu anda ilimizde önemli bir makamda olduğu için öğrencilerimizin ufuklarını aydınlatmada önemli bir model olacaktır. Öğrencilerimize tecrübelerini anlatmak için okulumuza gelmeleri bizim için büyük bir şereftir. Ben, okulum ve öğrencilerim adına Sayın Vali Yardımcısı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya’ya şükranlarımı sunuyorum.” dedi.Sivas İmam-Hatipliler Derneği Başkanı Abdussamed Şimşek de öğrencilere vizyon kazandırmak amacıyla bu tür programları düzenlediklerini ifade ederek, “Okul müdürümüz, derneğimizle iş birliği yaparak ilimizin öncülerini öğrencilerimizle buluşturuyor. Geleceğimizin teminatı olan gençlere, şehrimizin önemli şahsiyetlerini tanıma fırsatı sağlıyoruz ve model almaları konusunda yardımcı oluyoruz. Bu programlarda değerli misafirlerimizin de bir zamanlar öğrenci olduğunu, çalışmayla ve gayretle önemli görevlere geldiklerini görüyoruz. Davetimize icabet eden Sayın Vali Yardımcısı ve İl Özel İdare Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya’ya teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.Başarıya giden yolun çalışmaktan geçtiğini belirten Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya ise, “Öncellikle bu nazik davetinizden dolayı teşekkür ediyorum. Ben de imam hatip lisesinde okuduğum için her zaman gurur duydum. Üniversitede okurken hedefim kaymakam olmaktı. Belirlenen hedefler doğrultusunda yapılan nitelikli çalışmalar sizleri amacınıza ulaştırır. Önemli olan husus kendinizi yetiştirmeniz ve bol kitap okumanızdır. Hayatın sizi nelerle karşılaştıracağı belli değil. Önemli yerlerde ve makamlarda bulunan kişiler sizden çok üstün niteliklere sahip değil. Eğer birileri bu görevleri yapıyorsa sizlerde bu görevleri çok iyi yapabilirsiniz. Önemli olan sizlerin azmi ve özverisidir” ifadesini kullandı.

 

Öğrencilere her zaman büyük hedefler ve idealler belirlemeleri gerektiğini vurgulayan Kaya, “Sevgili gençler; ülkemiz, coğrafyası ve kültürel değerleri ile çok büyük bir hazineye sahip. İmam hatip öğrencilerimizin bu değerlere sahip çıkması için tarih bilinçlerinin çok iyi olması gerektiğini düşünüyorum. Üç kıtanın ve hatta dünyanın, insanlığın, bizim ülkemizin gençlerine ihtiyacı var. Türkiye’yi mazlum insanların birer kurtarıcısı olarak görüyorum. Bizler bu sıralarda otururken Ülkemizin geçirdiği kötü süreçleri bizlere yaşattılar, ama sizler çok şanslısınız. Devletimiz birçok alanda olduğu gibi inanç özgürlüğü noktasında, imam-hatipler noktasında şükür birçok kazanım elde etti. Benim sizlerden naçizane isteğim, bu kazanımlara sıkı sıkıya sahip çıkın; aldığınız eğitimle, karakterinizle ve istikbalinizle beklentileri boşa çıkarmayın. Nedir bu beklentiler? Sizlerin gayretli olması ve en önemlisi de milli şuuru özümsemeniz. Kendinizi sadece bir alanda değil birçok alanda yetiştirmeniz gerekiyor. İslami, mimari, tıbbi, fenni bilimlerde ve her alanda bizim yetişmiş gençlere ihtiyacımız var. Unutmayın ki ecdadımız, geleceğe yön verme konusunda bizlere örnek bir miras bırakmıştır. Fatih Sultan Mehmet Han'ın hocası Akşemseddin, hem fen hem de İslami bilimlerde kendisini yetiştirmiştir. Pasteur’dan 400 yıl evvel Akşemseddin mikrobu tanımlamıştır. Tasavvufi yönü ile bildiğimiz Akşemseddin özünde önemli bir tıp âlimidir. Bu değerli insanların hayat hikâyelerini okumanızı tavsiye ediyorum. Geleceğe güvenle yürüyecek düşüncenizin olması gerekiyor. Bu nazik davetinizden dolayı sizlere tekrar teşekkür ediyor, hepinize başarılar diliyorum.” diye konuştu.

 

Program, öğrencilerin soruları ve Genel Sekterimiz Mehmet Nebi Kaya’nın verdiği cevaplarla tamamlandı. Programın sonunda, öğrencilere Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un Safahat adlı şiir külliyatının gençler için düzenlenmiş özü olan, ‘Genç Safahat’ adlı eseri hediye edildi.
Sayfa Başı