Ana Sayfa
 Teşkilat
 İl Genel Meclisi
 Stratejik Plan
 Yatırım Programı
 Faaliyet Raporları
 Sivas 2023
 Performans Programı
 KÖYDES
 İnsan Hakları
 İhaleler
 Doğrudan Temin Duyuru
 Haberler
 Bilgi Edinme
 Kurumsal Mali Durum
 Bütçe
 Sıcak Çermik
 Etik Kurulu
 Ruhsat Hizmetleri
 Yapı Ruhsatı Hizmetleri
 İmar Hizmetleri
 İç Denetim
 Linkler
 Maaş Bilgi Sistemi
 İş Sağlığı ve Güvenliği
 webmailsitede Web'de

 

  


Yıldız’da Arama ve Kurtarma Tatbikatı Yapıldı
Sivas Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi, bir taraftan kayak sporuna ve turizme önemli ölçüde hizmet ederken bir taraftan da arama-kurtarma tatbikatı yapan kurum ve kuruluşların eğitim, tatbikat ve uygulama faaliyetlerinin yapıldığı bir alan haline geldi. 

Bu kapsamda; Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına (AFAD) bağlı çeşitli illerden gelen toplam 72 kişi, Sivas İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün ev sahipliğinde, Yıldız Dağı Kayak Merkezi’nde kış şartlarında arama-kurtarma ve çığ düşmesi tatbikatını ile 7 gün süren eğitimlerini tamamladı.

Arama-kurtarma ve çığ düşmesi tatbikatına Valimiz Davut Gül, eşi Gülden Gül Hanımefendi, AFAD İl Müdürü Nazif Ekici ve diğer davetliler katıldı. 

Gerçeğini aratmayan sahnelerin yaşandığı tatbikatta, Yıldız Dağı'na gelen 10 kişilik dağcı ekibinden 3'ü çığ düşmesi sonucu kar altında kaldı. İhbar üzerine hemen olay yerine gelen 30 kişilik Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Ekipleri ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) kar altında kalan 3 dağcıyı kurtarmak için, arama ve kurtarma çalışması gerçekleştirdi. Ekipler tarafından yapılan aramalar sonucunda dağcılardan 2'si yaralı,1'i ise hayatını kaybetmiş olarak kar altından çıkarıldı.

Tatbikatın ardından açıklamalarda bulunan Valimiz Davut Gül, "Afetler, kimi zaman deprem olarak, kimi zaman sel olarak, kimi zamansa çığ olarak karşımıza çıkıyor. Bizim millet ve devlet olarak afetlere hazırlıklı olmamız lazım. Bunun için de her ilde AFAD il müdürlükleri var. Normalde Yıldız Dağı'nda çığ düşme tehlikesi yok ancak Yıldız Dağı'nda olmasa da başka bir yerde çığ tehlikesi olabilir. Sonuçta ülkemizde zaman zaman çığ düşmesi yaşanıyor. Bununla ilgili AFAD'ın kendi personelleri ve gönüllülerin desteğiyle bir tatbikat yapıldı. İnşallah gerçeğini yaşamayız. Tatbikatta emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.  

Valimiz Gül daha sonra AFAD ekipleri tarafından yapılan iglo (kardan ev)’nun içine girerek Sivas İl Afet ve Acil Durum Müdürü Nazif Ekici'den iglo hakkında bilgi aldı.

Gül, takibat sona erdikten sonra AFAD ve UMKE ekiplerini tebrik ederek çalışmalarında başarılar diledi.

Sayfa Başı