Ana Sayfa
 Teşkilat
 İl Genel Meclisi
 Stratejik Plan
 Yatırım Programı
 Faaliyet Raporları
 Sivas 2023
 Performans Programı
 KÖYDES
 İnsan Hakları
 İhaleler
 Doğrudan Temin Duyuru
 Haberler
 Bilgi Edinme
 Kurumsal Mali Durum
 Bütçe
 Sıcak Çermik
 Etik Kurulu
 Ruhsat Hizmetleri
 Yapı Ruhsatı Hizmetleri
 İmar Hizmetleri
 İç Denetim
 Linkler
 Maaş Bilgi Sistemi
 İş Sağlığı ve Güvenliği
 webmailsitede Web'de

 

  


Sivas Tarım Platformu Yıldız’da Toplandı
Sivas Tarım Platformu, şubat ayı toplantısını Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezinde gerçekleştirdi. Sivas İl Özel İdaremizin ev sahipliğinde yapılan toplantıya; İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya, Sivas Tarım Platformu Dönem Başkanı ve Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, Sivas İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Tarımsal Hizmetler Müdürümüz Fahri Keskin ile platform üyeleri katıldı.

Toplantı;  İdaremizin 2016 yılında tarımsal alanda yaptığı çalışmalar hakkında, platform üyelerine birim müdürümüz Fahri Keskin’in yaptığı sunum ile başladı. 

2016 yılı programının başarıyla tamamlandığını ifade eden Tarımsal Hizmetler Müdürümüz Fahri Keskin; “İlimiz tarım sektörünün gelişmesine yönelik, 80 adet proje uygulayarak 5 milyon 716 bin TL harcama gerçekleştirdik. Toprak sulama projeleri için 4.401.721 TL, tarımsal sulama projeler için 1.139.306 TL, ağaçlandırma çalışmaları için 96.087 TL, ilaçlama çalışmaları için 19.965 TL, DAP projeleri için 59.289 TL harcama gerçekleştirdik. Toprak sulama projeleri kapsamında uygulanan 71 adet proje ile 629 hektar arazi sulamaya açılmış olup, 3.859 hektar araziye hizmet veren mevcut sulama tesislerinin bakım-onarım ve iyileştirme çalışmaları yapıldı. Tarım ve Hayvancılık projeleri kapsamında ‘Mikrohavza Bazlı Meyveciliği Geliştirme, Sebzeciliği Geliştirme, Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme, Mandalarda Verim Yükseltme, Serbest Sistem Doğal Yumurta Tavukçuluğu, Serada Çilek Yetiştiriciliği, Plastik Örtülü Sera Kurulumu,  Antep Fıstığı Aşılama,  Hayvan İçme Suyu Otomatik Suluk Sistemi Kurulumu Projeleri’ olmak üzere 9 adet proje hayata geçirildi.” dedi. 

Sivas çiftçisine olan desteğimizin her yıl aratarak devem ettiğini ifade eden Keskin; “İdaremiz, meyve yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak ve alternatif geçim kaynakları oluşturmak amacıyla 62.000 adet ceviz, 12.000 adet elma, 12.000 adet kiraz, 11.000 adet kayısı fidanı olmak üzere 97.000 adet meyve fidanın dağıtımını gerçekleştirdi. Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme Projesi kapsamında il özel idaresi ödeneği ve çiftçi katkısıyla 11.000 kg sertifikalı yonca tohumu 15.000 kg korunga tohumu temin edilerek 6667 dekar alanda yem bitkisi ekimini sağladık.” diye konuştu. 

Hayvansal üretimde verimliliğin artması amacıyla idare olarak önemli çalışmaların yapıldığın vurgulayan Keskin; “20 adet damızlık manda boğası ve 750 adet otomatik suluk kurulumu ile hayvancılığa destek verdik. Ağaçlandırma çalışmaları kapsamında ise, Yıldız Dağı bölgesinde 8.500 adet 2 metre boylu çam fidanı diktik. Ayrıca, 50 000 adet fidan dikimi için fidan çukuru ve teraslama çalışması yaptık. İlimiz, Bakanlar Kurulunun 8 Haziran 2016 tarihli kararıyla Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DAP) kapsamına alınmasıyla birlikte, Sivas İl Özel İdaresi bünyesinde hazırlanan tarımsal Altyapı Projeleri için kaynak oluşturduk. Bu bağlamda Suşehri’nde iki adet olmak üzere Altınyayla, Doğanşar ve merkezde 5 adet Küçük Ölçekli Tarımsal Sulama Projesi için toplam 2.593.000 TL ödenek tahsisiyle projelerin uygulanmasına başladık. Diğer yandan DAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından ilimize 400 adet betonarme, 400 adet sac olmak üzere 800 adet suvat tahsis edildi. Müdürlüğümüz de ihtiyaç sahibi ilçe ve köylere suvatları teslim etti. DAP kapsamında ilimizde başlatılan yeni bir uygulama ile hayvan içme suyunun yetersiz olduğu bölgelerde çalışmalar yapılarak 5 adet hayvan içme suyu göleti yapımı için etüt-proje çalışmalarını yaparak, 2017 yılı programında yer alması için teklifler sunuldu.” İfadesini kullandı. 

Daha sonra söz alan Sivas Tarım Platformu Dönem Başkanı ve Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, toplantılarının ilkini düzenlediklerini ve her ay bir kurumun toplantıya ev sahipliğini yapacağını söyledi. Çetindağ, “Sivas Tarım Platformu olarak her ay bir kurumda toplantı yapıyoruz. Bu ay da Sivas İl Özel İdaremizin ev sahipliğinde Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezinde bir araya geldik.  Sivas tarım ve hayvancılık şehri. Tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren başkanlarımızla ilimizde tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi ve sorunlarının giderilmesi için toplantı yaptık. Türkiye’ de ilk olarak Sivas’ta Ziraat Odası başkanlığında oluşturuldu. Toplamda 20 kuruluşun bir araya gelmesi oluşturulan bir platform. Bu platformda hem kamu kurumlarımız hem de sivil toplum kuruluşlarımız yer almaktadır. Toplantılarda alınan kararları başta Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz olmak üzere ilimizin değerli bürokratlarına ileterek Sivas’ın tarım ve hayvancılıkta ilerlemesine katkı sağlıyoruz. Ülkemizin önemli bir değeri haline gelen bu tesislerde toplantı yapma imkânı sunan Sivas Valimiz Davut Gül’e, İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya’ya teşekkür ediyorum. “dedi.

Tarımsal hizmetler alanında ilimizde önemli faaliyetlerin yapıldığını vurgulayan Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya da yaptığı konuşmada; “Tarım ve hayvancılık kenti olan Sivas’ı daha da ilerilere taşımak için uğraşıyoruz. Sulu tarımın, meyvecilik ve sebzeciliğin gelişmesi amacıyla birçok projeyi hayata geçirdik. 2017 yılı Sivas’ın tarım ve hayvancılıkta daha da ileri noktalara taşınacağı bir yıl olacak.” dedi.

Konuşmaların ardından Tarım Platformu üyeleri de tarım ve hayvancılık sorunları hakkında görüşlerini dile getirdi. 

Programın tamamlanması ile Sivas Tarım Platformu, Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezini gezerek tesisleri incelediler.

Sayfa Başı