Ana Sayfa
 Teşkilat
 İl Genel Meclisi
 Stratejik Plan
 Yatırım Programı
 Faaliyet Raporları
 Sivas 2023
 Performans Programı
 KÖYDES
 İnsan Hakları
 İhaleler
 Doğrudan Temin Duyuru
 Haberler
 Bilgi Edinme
 Kurumsal Mali Durum
 Bütçe
 Sıcak Çermik
 Etik Kurulu
 Ruhsat Hizmetleri
 Yapı Ruhsatı Hizmetleri
 İmar Hizmetleri
 İç Denetim
 Linkler
 Maaş Bilgi Sistemi
 İş Sağlığı ve Güvenliği
 webmailsitede Web'de

 

  


2016 Yılında Tarım Sektörüne 80 Adet Proje Kazandırıldı
Sivas İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü 2016 yılı programını başarıyla tamamladı. İlimiz tarım sektörünün gelişmesine yönelik önemli çalışmalar yapan Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz, 80 adet proje uygulayarak 5 milyon 716 bin TL harcama gerçekleştirdi. 

Toprak sulama projeleri için 4.401.721 TL, tarımsal sulama projeler için 1.139.306 TL, ağaçlandırma çalışmaları için 96.087 TL, ilaçlama çalışmaları için 19.965 TL, DAP projeleri için 59.289 TL harcama gerçekleştirildi. Toprak sulama projeleri kapsamında uygulanan 71 adet proje ile 629 hektar arazi sulamaya açılmış olup, 3.859 hektar araziye hizmet veren mevcut sulama tesislerinin bakım-onarım ve iyileştirme çalışmaları yapıldı.

Tarım ve Hayvancılık projeleri kapsamında Mikrohavza Bazlı Meyveciliği Geliştirme, Sebzeciliği Geliştirme, Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme, Mandalarda Verim Yükseltme, Serbest Sistem Doğal Yumurta Tavukçuluğu, Serada Çilek Yetiştiriciliği, Plastik Örtülü Sera Kurulumu,  Antep Fıstığı Aşılama,  Hayvan İçme Suyu Otomatik Suluk Sistemi Kurulumu projeleri olmak üzere 9 adet proje hayata geçirildi.

Sivas çiftçisine desteğini bu yılda sürdüren İl Özel İdaremiz, meyve yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak ve alternatif geçim kaynakları oluşturmak amacıyla 62.000 adet ceviz, 12.000 adet elma, 12.000 adet kiraz, 11.000 adet kayısı fidanı olmak üzere 97.000 adet meyve fidanın dağıtımını gerçekleştirdi. Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme Projesi kapsamında İl Özel İdaresi ödeneği ve çiftçi katkısıyla 11.000 kg. sertifikalı yonca tohumu 15.000 kg. korunga tohumu temin edilerek 6667 dekar alanda yem bitkisi ekimi sağlanmıştır. Hayvansal üretimde verimliliğin artması amacıyla çalışmalar yapan müdürlüğümüz 20 adet damızlık manda boğası ve 750 adet otomatik suluk kurulumu ile hayvancılığa desteği devam edilmiştir.

Ağaçlandırma çalışmaları kapsamında ise, Yıldız Dağı bölgesinde 8.500 adet 2 metre boylu çam fidanı dikilmiş, 50 000 adet fidan dikimi için fidan çukuru ve teraslama çalışması yapılmıştır.

İlimiz, Bakanlar Kurulunun 8 Haziran 2016 tarihli kararıyla Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DAP) kapsamına alınmasıyla birlikte, Sivas İl Özel İdaresi bünyesinde hazırlanan Tarımsal Altyapı Projeleri için kaynak oluşmuştur. Bu bağlamda Suşehri’nde iki adet olmak üzere Altınyayla, Doğanşar ve merkezde 5 adet Küçük Ölçekli Tarımsal Sulama Projesi için toplam 2.593.000 TL ödenek tahsisiyle projelerin uygulanmasına başlanılmıştır. Ayrıca yine DAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından ilimize 400 adet betonarme, 400 adet sac olmak üzere 800 adet sıvat tahsis edilmiş; müdürlüğümüzce ihtiyaç sahibi ilçe ve köylere teslimi yapılmıştır. DAP kapsamında ilimizde başlatılan yeni bir uygulama ile hayvan içme suyunun yetersiz olduğu bölgelerde çalışmalar yapılarak 5 adet hayvan içme suyu göleti yapımı için etüt-proje çalışmaları yapılmış olup, 2017 yılı programında yer almak üzere teklifleri yapılmıştır.

Tarımsal hizmetler alanında Sivas’ın dolu dolu bir yıl geçirdiğini vurgulayan Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya, “Tarım ve hayvancılık kenti olan Sivas’ı daha da ilerilere taşımak için uğraşıyoruz. Sulu tarımın, meyvecilik ve sebzeciliğin gelişmesi amacıyla birçok projeyi hayata geçirdik. Sivas’ı yeşil örtüye bürümek için de on binlerce fidanın toprakla buluşmasını sağladık. 2017 yılı Sivas’ın tarım ve hayvancılıkta daha da ileri noktalara taşınacağı bir yıl olacak.” dedi.

Sayfa Başı