Ana Sayfa
 Teşkilat
 İl Genel Meclisi
 Stratejik Plan
 Yatırım Programı
 Faaliyet Raporları
 Sivas 2023
 Performans Programı
 KÖYDES
 İnsan Hakları
 İhaleler
 Doğrudan Temin Duyuru
 Haberler
 Bilgi Edinme
 Kurumsal Mali Durum
 Bütçe
 Sıcak Çermik
 Etik Kurulu
 Ruhsat Hizmetleri
 Yapı Ruhsatı Hizmetleri
 İmar Hizmetleri
 İç Denetim
 Linkler
 Maaş Bilgi Sistemi
 İş Sağlığı ve Güvenliği
 webmailsitede Web'de

 

  


İdaremizden Yan Sanayiye Destek
Sivas İl Özel İdaresi tarafından yürütülen Avrupa Birliği destekli ‘Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamın Desteklenmesi Hibe Programı Yan Sanayi Endüstriyel Bakım-Onarım Elamanı Yetiştirme Projesi Kariyer Günü’ Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Sivas Valimiz Davut Gül ve il protokolünün katıldığı program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Ardından projenin tanıtım filmi katılımcılara izletildi.

Proje kapsamında 20 gence meslek etiği,  iletişim becerileri, endüstriyel bakım ve onarım elemanlığı ile işbaşı eğitimleri verileceğini vurgulayan Valimiz Davut Gül, “Projeden faydalanan kursiyerler;  teknik liselerin, meslek yüksekokullarının ya da mühendislik fakültelerinin elektrik, elektronik, makina teknolojisi, mekatronik ve otomasyon bölümünden mezun veya üniversite öğrencisi olan İŞKUR’a kayıtlı gençlerdir. Teorik eğitimler kursiyerlere, Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi elektrik/elektronik teknolojileri alanında oluşturulan Otomasyon Eğitim Salonunda verildi. İşbaşı eğitimler ise proje iştirakçisi olan TÜDEMSAŞ'ta gerçekleştiriliyor. Eğitim sonunda yapılacak sınavda başarılı olan kursiyerlere MEB onaylı programlanabilir lojik kontrol (PLC), pnomatik-elektropnomatik ve hidrolik– elektrohidrolik elemanı eğitim sertifikaları verilecek” dedi.

Sivas İl Özel İdaresinin başvuru sahibi olduğu projede; Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi proje ortağı, TÜDEMSAŞ ile Sivas Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu proje iştirakçisi olduğunu belirten Valimiz Gül, “İşsizlik çağımızın en önemli sorunlarında biri. Bunu en iyi anlayacak olanlar da sizlersiniz. Çevrenizde, kendi hayatınızda ve geleceğe bakarken görüyorsunuz. Fakat işsizliğin çaresizlik olmadığını da çok iyi biliyorsunuz. Yine etrafımıza baktığımızda nitelikli elemanların aranan eleman olduğunu ve bunlar için işsizliğin sorun olmadığını, üniversiteyi ya da meslek lisesini bitirmenin devlette çalışmak anlamına gelmediğini hepimiz biliyoruz. Önemli olan nitelikli elaman olmak" diye konuştu.

Gül, Sivas İl Özel İdaresinin sunduğu projede Cumhuriyet Üniversite'nin, Halk Eğitim Merkezi'nin ve İŞ-KUR'un katkılarıyla kursiyerlerin daha nitelikli hale gelmesinin amaçlandığı belirterek, "TÜDEMSAŞ'ın olağan üstü bir tecrübesi var. Tecrübelerinden faydalanıyoruz. TÜDEMSAŞ bu sektörde Sivas'ta bu sektörün lokomotiflerinden birisi aynı zamanda. İlerleyen günlerde kendi yan sanayisiyle birlikte özellikle demir ağı organize sanayinin hayata geçmesiyle birlikte Sivas'ta beklentileri daha çok karşılayacağını düşünüyoruz." şeklinde konuştu.

Valimiz Gül, projede emeği geçen herkese teşekkür etti.


Sayfa Başı